اخبار

وعده افتتاح فاز 17 و 18 پارس جنوبی تا اردیبهشت 95

  

 به گزارش نفت نیوز به نقل از تسنیم، محمدرضا نعمت‌زاده گفت: امروز ابتدا از فازهای 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی بازدید کردیم، چون یکی از اعضای کنسرسیوم مجری این دو فاز شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران است. این فازها 95 درصد پیشرفت دارد و مسئولانش قول داده‌اند تا پایان سال یا یکی دو ماه ابتدای سال آینده راه اندازی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در دو سال اخیر بعد از رکود و تورم چندساله کارهای خوبی صورت گرفته و امیدواریم که فازهای پارس جنوبی هرچه سریع‌تر تکمیل شوند. البته انتظار داریم با رفع تحریم‌ها کارها سرعت بیشتری بگیرد چرا که الآن برای تأمین برخی تجهیزات مشکلاتی وجود دارد.

نعمت‌زاده تولید محصولات پتروشیمی را یکی از راه‌های جلوگیری از خام‌فروشی را عنوان کرد و گفت: برخی می‌گویند که محصولات پتروشیمی خودشان مواد خام هستند اما این تفکر اشتباه است. پتروشیمی‌ها از گاز و مایعات گازی محصولات باارزش تولید می‌کنند که البته ارزش آنها نسبی است و می‌توان با ایجاد صنایع پایین‌دستی ارزش افزوده محصولات را افزایش داد.

وی گسترش صنایع پایین‌دستی را اولویت مهم وزارتخانه‌اش اعلام کرد و افزود: تلاش برای توسعه صنایع پایین‌دستی به‌منظور تولید محصولات جدید از محصولات پتروشیمی از اولویت‌های امسال و سال آینده ماست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از مجتمع‌های پتروشیمی گفت: پتروشیمی دماوند در زمینه تأمین سرویس‌های جانبی گامهای مؤثری برداشته و به نظر می‌رسد که پتروشیمی‌های منطقه مشکلی از نظر خدمات جانبی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه برخی مجتمع‌های پتروشیمی در زمینه مالکیت مشکلاتی دارند، تصریح کرد: بخشی از مجتمع‌ها نمی‌دانند که خصوصی می‌شوند یا نمی‌شوند و یا چطور می‌خواهند خصوصی شوند که همین موضوع باعث شده کار به تعویق بیفتد و امیدواریم که سازمان خصوصی سازی کمک کند وما هم قول داده‌ایم که پیگیری کنیم.

نعمت‌زاده درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای خروج از رکود مطرح شده، این برنامه‌ها را افزایش تولید و تحرک در بخش تقاضا عنوان کرد و گفت: آنچه در این زمینه مشکل‌ساز است کمبود نقدینگی است چه در بخش تولید و چه در بخش خرید و تقاضا، که انتظار داریم دستگاه‌های اقتصادی و نظام بانکی برای حل این مشکل به کمک بیایند.

وی ادامه داد: می‌دانیم که توانایی بانک‌ها زیاد نیست و امیدواریم پس از رفع تحریم‌ها بتوانیم منابعی را از خارج از کشور چه به‌صورت سرمایه گذاری و چه به‌صورت تسهیلات به کار گیریم و سال آینده شاهد رونق اقتصاد باشیم.

در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار است 25 مجتمع پتروشیمی فعالیت داشته باشند که تاکنون 12 مجتمع پتروشیمی به بهره برداری رسیده‌اند و 20هزار نفر در این مجتمع‌ها مشغول به کار هستند.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3252 دفعه
آخرین ویرایش در شنبه 9 آبان 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.